Aktywność ruchowa jest ściśle związana z jakością napięcia mięśniowego. Jej jakość jest zależna od szybkości przewodzenia informacji z układu nerwowego do poszczególnych części ciała. Jest to gwarancją właściwego pobudzenia struktur w układzie ruchu.
Jeżeli część układu nerwowego odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego przewodzenia bodźców szwankuje, ciało ma trudności z utrzymaniem właściwej pozycji zarówno w trakcie biernych jak i aktywnych zadań.
Takie zaburzenia postrualne zauważamy w życiu codziennym kiedy dziecko:
często się garbi,
osuwa się przy biurku lub stole w trakcie jedzenia,
ma kłopoty z właściwym utrzymaniem długopisu,
jazda na rowerze jest nielada wyzwaniem
ma trudności aby samodzielnie rozhuśtać się na huśtawce.
wydaje się być zbyt "luźne" czy nawet "bezwładne".
Powodem tego może być nieefektywne przetwarzanie bodźców przedsionkowo-proprioceptywnych. Ich prawidłowe pobudzenie jest konieczna aby człowiek mógł ocenić gdzie w przestrzeni znajduje się jego ciało oraz jakie czynności wykonuje.
Wg J.Ayres większość powyższych objawów jest związanych z tym że człowiek dąży do symetrycznej pracy obu stron ciała. Jeśli dziecko nie wykształci obustronności zaburzenia posturalne zaczynają objawiać się w życiu codziennym.
Pod pojęciem obustronności rozumie się efektywną współprace i gotowość obu stron ciała zarówno w zadaniach w których wykorzystuje się tylko jedną czy obie strony jednocześnie. Symetryczna współpraca obu stron ciała jest na przykład konieczna do utrzymania prawidłowej postawy, jeżdżeniu na rowerze czy przeskakiwaniu z nogi na nogę.
Dziecko z trudnościami motorycznymi o podłożu sensorycznym często czuje sie gorsze podczas zabawy z rówieśnikami, ponieważ szybciej się męczy i ma kłopoty w trakcie gier zespołowych. Większość aktywności ruchowych nie jest atrakcyjna z uwagi na niedobór siły, którą trzeba w nie włożyć.
Właściwie prowadzona terapia integracji sensorycznej oraz rzetelnie realizowane w domu strategie sensoryczne mogą pomóc zapobiegać późniejszemu rozwojowi wad postawy a także są wielkim wsparcie dla prowadzonej fizjoterapii.