Układ proproceptywny znany również pod nazwą czucie głębokie informuje nas o ruchu i pozycji ciała w przestrzeni. Dzięki niemu możemy uzupełnić informacje wzrokowe o wiedzę gdzie w przestrzeni znajduje się nasze ciało i jego poszczególne części, czy w jakim położeniu są one względem siebie. Receptory proprioceptywne obecne w różnych częściach układu ruchu, wysyłają sygnały jak szybko się przemieszczamy, jak dużej siły używamy czy też jakie jest nasze poczucie czasoprzestrzeni. Najwięcej wrażeń proprioceptywnych dociera do nas wtedy gdy aktywnie działamy przeciw sile grawitacji np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów,robieniu pompek, podciąganiu się na drążku czy podskokach.
Nasze wewnętrzne oko daje o sobie znać najczęściej gdy sami sobie tego nie uświadamiamy. Na przykład gdy siedzimy z zamkniętymi oczami to propriocepcja udziela nam informacji czy opierasz stopy o krzesło, trzymasz nogę na nogę a nawet przenosisz ciężar ciała.
Wszelkie wrażenia docierające do układu nerwowego z wnętrza ciała są skrupulatnie odbierane,segregowane oraz interpretowane aby stworzyć adekwatną do sytuacji odpowiedź. Konieczna w tym schemacie pracy jest współpraca poszczególnych układów zmysłów. Szczególną rolę w jakości pracy tegoż systemu stanowią bodźce proprioceptywne, które przy ścisłej współpracy z układem przedsionkowym i dotykowym stanowią
tzw. oś regulacji sensomotorycznej.